+48 609 440 143

Wybierasz psychoterapeutę? Przeczytaj!

Motywy podjęcia psychoterapii są różne: zalecenie lekarza, przeżywane cierpienie, sugestia bliskiej osoby i wiele innych. Czasami wybór wydaje się prosty – ktoś poleca nam swojego psychoterapeutę, bardzo sobie chwali kontakt z nim i efekty leczenia. Jednak to, co dobre dla jednej osoby, niekoniecznie równie dobrze posłuży komuś innemu. Poza tym, nie zawsze chcemy dzielić się decyzją o podjęciu psychoterapii z innymi – to bardzo osobista kwestia.

Przed podjęciem decyzji o wyborze psychoterapeuty warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • czy wolisz większy ośrodek psychoterapii, czy bardziej kameralny, prywatny gabinet;
  • w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta, czy jest to metoda, która ci odpowiada i jednocześnie jest właściwa w leczeniu twojego problemu psychologicznego;
  • jakie są koszty psychoterapii i czy jesteś gotowy je ponieść.

Dobrze jest również poznać kwalifikacje psychoterapeuty. Warto podkreślić, że psycholog i psychoterapeuta to nie jest to samo. Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła lub jest w trakcie czteroletniego szkolenia spełniającego standardy określane przez wymogi Ministerstwa Zdrowia. Dowiedz się, czy psychoterapeuta ma certyfikat, kto go wydał lub na jakim jest etapie szkolenia i przez kogo organizowanego. Większość towarzystw terapeutycznych publikuje w Internecie listy certyfikowanych psychoterapeutów, z którymi możesz się zapoznać.

Kolejną bardzo istotną sprawą jest to, czy terapeuta korzysta z superwizji, czyli – czy konsultuje swoją pracę z innymi specjalistami. Bez względu na to, jak duże ma doświadczenie zawodowe, powinien to robić.

Bardzo ważne jest również doświadczenie kliniczne specjalisty. Czy pracował w ośrodku klinicznym, w wielospecjalistycznym zespole składającym się z lekarzy psychiatrów, psychologów klinicznych, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, którzy współpracują, wymieniają spostrzeżenia podczas zebrań całego zespołu. Dobrze, by terapeuta posiadał doświadczenie w psychoterapii o zróżnicowanych charakterze – indywidualnej, grupowej czy rodzinnej.

W nabywaniu doświadczenia klinicznego przydatne są staże odbywane w wiodących ośrodkach prowadzących psychoterapię – daje to możliwość poznania wypracowanych przez lata metod leczenia.

Każdy pacjent ma prawo do informacji o kwalifikacjach terapeuty.